Op vrijdag 16 januari vond op de Maarten van Rossemschool in Arnhem de overdracht tussen Leiden Nationale Onderwijsstad 2025 en Arnhem Nationale Onderwijsstad 2026 plaats. Wethouder Abdelhaq Jermoumi van Sleutelstad Leiden droeg met een symbolische set sleutels de titel over aan wethouder Nermina Kundi? van Arnhem. Met deze overdracht is het onderwijsjaar in Leiden afgesloten en in Arnhem geopend.
Het thema voor Arnhem Nationale Onderwijsstad 2026 is ‘Groeien doen we samen’. Arnhem laat zien dat leren niet stopt bij het schoolhek: kinderen en jongeren ontwikkelen zich in de klas én in de stad, tussen natuur, cultuur, sport, bedrijven en wijken. Wethouder Onderwijs Nermina Kundi?: ‘Het is een eer om deze titel het hele jaar te mogen dragen, daar ben ik trots op. In Arnhem is de wereld je klaslokaal. Onderwijs stopt immers niet bij het schoolplein. In Arnhem leren kinderen en jongeren van elkaar, van ervaringen en van de stad. Bijvoorbeeld met de rijke schooldag, een verlengde schooldag met gratis activiteiten zoals sport, cultuur, natuur, techniek en huiswerkbegeleiding. Zo ontdekken kinderen hun talenten, leren samenwerken en krijgen ze gelijke kansen om zich breed te ontwikkelen, op school én daarbuiten. Dat we nu Nationale Onderwijsstad zijn geeft ons een prachtige kans om te laten zien hoe wij samen investeren in gelijke kansen voor ieder kind.’
‘Je haalt wat buiten is naar binnen’
De sleuteloverdracht kreeg extra luister door een gedicht van stadsdichter Jesse Laport. Hij brak vooral een lans voor het verbreden van je wereld, ook op school. En hoe waardevol en verrijkend dat kan zijn.
Je haalt de muren naar beneden
haalt wat buiten is naar binnen
haalt wat binnen is naar buiten
om aan groei te gaan beginnen
Hier doen we het samen
denken verder dan het klaslokaal
- in Arnhem kun je zoeken
en je vindt het hier dan allemaal.
Een jaar vol activiteiten
Arnhem trapt het Onderwijsjaar af met een landelijke conferentie over natuur- en duurzaamheidsonderwijs. Deze vindt plaats op 23 januari in Burgers’ Zoo. Daarna start een campagne om meer mensen te werven voor het onderwijs. Op 2 april is er een onderwijsmarkt waar scholen zich presenteren aan iedereen die overweegt leraar te worden. Kundi?: ‘Scholen hebben dringend behoefte aan goede leraren. Met deze campagne hopen we meer mensen enthousiast te maken voor het vak. Als leraar kun je écht het verschil maken. Voor het kind dat moeiteloos leert, én voor het kind dat worstelt met school of met het leven daarbuiten.’
In het Onderwijsjaar zijn er activiteiten voor onderwijsprofessionals, maar ook leerlingen gaan daar iets van merken. Kundi?: ‘Met de Rijke Schooldag natuurlijk, waardoor ze extra kansen krijgen om te groeien. Maar ook de Techniekdag, waarbij kinderen en jongeren van 8 tot 14 jaar kennis kunnen maken met techniek. Niet door in de schoolbankjes te gaan zitten, maar door zelf te experimenteren en de handen uit de mouwen te steken. En de schoolmoestuinen natuurlijk. Dat is zoveel meer dan tuinieren. Kinderen leren taal en rekenen, ontdekken hoe voeding groeit en ervaren wat een gezonde bodem betekent. Ze leren zorgen, verantwoordelijkheid nemen en samenwerken.’
Nationale Onderwijsweek
De Stichting Nationale Onderwijsweek ziet onderwijs als de motor voor leven, leren en werken. In het onderwijs gebeuren prachtige dingen met krachtige uitwerkingen. Dat verdient een terugkerend podium. In 2026 vinden de kernactiviteiten van stichting Nationale Onderwijsweek plaats in de week van 5 tot en met 9 oktober in Arnhem Nationale Onderwijsstad 2026. Meer informatie is te vinden op www.nationaleonderwijsweek.nl.
En blijf op de hoogte van Winnaars, evenementen, onderwijsnieuws.
Inschrijven